Zero Carb Keto
Cost Per Calorie
Sometimes I find it helpful to analyze my food cost per calorie, rather than just by weight. Because nutrient-dense, bio-available calories are really what I need!
In a previous post, I had calculated cost per calorie for some of the most common items I eat:
Price Per Calorie in Cents (USA)
Marrow 1.37
Veal share 1
Lamb share .78
Beef brisket .42
Beef tongue .21
Since I have gone plastic-free/zero waste, I am no longer purchasing those items. So let me calculate my new food costs per calorie!
Fatworks goat milk ghee: $22/226g = 9.73cents per gram
calories: 9.29/gram
cost per calorie: 1.04cents
Canned grassfed beef: $162/9528g = 1.7cents per gram
calories: 1.65/gram
cost per calorie: 1.03cents
Local pastured eggs: $4.65/dozen/672g = .5cents per gram
calories: 1.55/gram
cost per calorie: 0.3cents
Wild caught fish from meat counter: $13/454g = 2.86cents per gram
calories: 1.55/gram
cost per calorie: 1.84cents
So this shows that local eggs are the greatest value per calorie, and the beef and ghee are about the same, and still cheaper than I was paying for marrow fat. The fish, as I had expected, is much more expensive per calorie!
The farm that sells the canned grassfed beef also sells canned turkey and pork at a lower price, so if I chose to occasionally eat those, they would be even more economical.
I also wanted to share a photo of my hair still looking clean, shiny and full of body even two days after washing with washing soda!
![hair washed with washing soda](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi9gIzAzClxp6au7PKBoTT7SvIGTdY9YC7TWOQMBd8A286s3fsIPsn5XnB8uss5div7vNe2gf6f9-GTIPEXqvXPBOUK0CXPAAWkMzaTapVVFqDW_sua7M3AHpGtJ29H47x7jc_g17ohc5s/s640/DSCN3088.jpg) |
Hair washed two days ago with washing soda
|
![hair washed with washing soda](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjN_OTRNMfr2H6uBECPuPDWWHvCuCfvz72aFlJ-N4K2S2itfWiGLP7r28Y7YHSkr7yJyWD42AyPCQBtpLMdE4FjqPjCj02ygjUGTb23rwURu4kD9K64YjW0AtsRnrFp0SS9rOplYNr_1m8/s1600/DSCN3092.jpg) |
Hair washed two days ago with washing soda
|
Comments
Post a Comment